[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
Forum - Bambino • Poglej temo - DOJENJE

DOJENJE

Imam premalo mleka? Kdaj začeti dodajati gosto hrano? Potrebuje dodatno tekočino?

Moderator: ursakatja

DOJENJE

OdgovorNapisal/-a Gossip Girl » Sr Jul 14, 2010 12:33 pm

Evo iz mojega poročila o šoli za starše sem poseben del namenila dojenju in tu je en odsek:

Zelo veliko truda je potrebno vložiti, da postane mleko kakovostno za rast in razvoj otroka, kajti dojenje je najbolj primerna prehrana dojenčka prvih 6 mesecev po porodu. Svetovna zdravstvena organizacija priporoča dojenje do 1. leta otrokove starosti. Zelo pomembno je PRVO dojenje, ki naj bi se zgodilo v prvi uri po rojstvu.

Ženska naj bo spočita pred dojenjem, ostali člani naj ji pomagajo pri hišnih opravilih. Pomembno je, da je tudi družina pripravljena na dojenje, saj bi le tako vse steklo kot mora.

Kaj pa je dojenje?
• Ni prirojena spretnost, ampak je PROCES;
• Daje otroku občutek zadovoljstva;
• Omogoča normalen razvoj čeljusti;
• Zmanjšuje tveganje za debelost v kasnejšem obdobju;
• Je posebna vez med mamo in otrokom – občutek varnosti in sprejetosti;
• Zmanjša možnost nastanka srčno-žilnih bolezni;
• Zmanjšuje nenadno, nepričakovano smrt dojenčkov (NNDS);
• Je zastonj (manj odhodkov v družini);
• Je vedno na voljo.

PREDNOSTI DOJENJA ZA OTROKA
• Prvih 6 mesecev edina hrana samo dojenje (na posvetovalnici dobi otrok AD3 kapljice);
• Varuje pred infekcijo (laktoferin);
• Žensko mleko je vedno pripravljeno, sterilno, ogreto na primerno temperaturo in primerne sestave;
• Manj alergij in smrti v zgodnjem obdobju.

PREDNOSTI DOJENJA ZA MAMO
• Pospeši krčenje maternice (oksitocin);
• Zaščita pred ponovno zanositvijo (ki pa ni 100%);
• Zmanjša tveganje za razvoj raka na dojkah in jajčnikih;
• Varuje pred osteoporozo v kasnejših letih (večja gostota kosti);
• Doječe ženske so bolj umerjene (vpliv hormonov);
• Vpliva pozitivno na materino telesno in duševno zdravje;
• Hitrejša izguba pridobljene telesne teže v nosečnosti;
• Je zastonj.

PRILAGAJANJE MATERINEGA MLEKA OTROKOVIM RAZVOJNIM POTREBAM:
• Prvo mleko, ki se izloči iz prsnih žlez, imenujemo kolostrum ali mlezivo. Je rumenkaste barve in gostejše, saj mora dobiti otrok v relativno majhni količini dovolj zaščitnih in hranilnih snovi. Ima tudi blag odvajalni učinek, kar pomaga pri odvajanju prvega blata (mekonija). Vsebuje več beljakovin in mineralov;
• Ob mlezivu se med 3. in 5. dnevom pojavi prehodno žensko mleko. Med 7. in 10. dnem po porodu se v materinem mleku zmanjšuje koncentracija beljakovin, veča pa se koncentracija maščob in sladkorja (laktoze);
• Tri tedne po porodu se že izloča tako imenovano zrelo žensko mleko, ki zadosti vsem otrokovim potrebam v prvih mesecih življenja;
• Mleko ima različno sestavo tudi v času posameznega podoja. Na začetku vsebuje več vode, beljakovin in sladkorja, na koncu pa maščob. Zato je pomembno, da otrok pri vsakem dojenju popije večino mleka v dojki in tako dobi vse sestavine, tudi maščobe, ki dajo največ energije – torej je bolj zadovoljen, sit in lepo rast;
• Zakon povpraševanje – ponudba!

MLEKO
SESTAVINE KOLOSTRUM ZRELO ŽENSKO MLEKO KRAVJE

BELJAKOVINE 2,3 1,0 - 1,5 3,3

MAŠČOBE 2 3,5 3,5
LAKTOZA 5,7 6,5 - 7,0 4,5
MINERALI 0,15 - 0,25 0,7 - 0,75
ŽELEZO dovolj otrok ne more izkoristiti
VITAMINI dovolj
VSEBNOST BAKTERIJ ni ni odlično gojišče

PROCES DOJENJA
• Pomen odločitve za dojenje že v nosečnosti ali celo prej, med načrtovanjem otroka;
• Možnosti pomoči materi v času dojenja, ki jo lahko nudijo strokovnjaki, partner, družinski člani, laične svetovalke;
• Priprava nosečnice na dojenje;
• Pomen porodnišnice pri vzpostavitvi dojenja - prvo pristavljanje k prsim, dojenje po želji otroka, odsvetovanje dodatkov tekočine, pa tudi dude za pomiritev otroka;
• Tehnika dojenja;
• Položaji otroka in matere;
• Masaža dojk in izbrizgavanja mleka, kadar dojenje na dojki za krajši čas ni možno;
• Najpogostejši problemi pri dojenju in možnosti svetovanja ter pomoči materam.

TEHNIKA DOJENJA
• Pravilna tehnika dojenja je najpomembnejši dejavnik uspešnega dojenja in preprečevanja težav in problemov, ki se pojavljajo pri materah;
• Za dojenje brez problemov in težav je pomemben že pravilen začetek, od prvega dojenja dalje, takojšnje popravljanje nepravilnosti - kar je ena pomembnih nalog porodnišnice oz. zdravstvenih delavcev v zgodnjem poporodnem obdobju;
• Dojenje lahko velja za pravilno, če poteka brez težav za mater in otroka;
• Dojenje je kombinacija instinkta, refleksa in učenja;
• Nagon je položiti otroka k prsim. Razviti so tudi refleksi, predvsem sesalni in požiralni;
• Potrebno pa se je naučiti, kako vse to povezati, kako pristaviti otroka, in otrok se mora naučiti, kako zgrabiti bradavico in dojko pravilno izprazniti;
• Potrebna je vaja in usklajenost v zadovoljstvo matere in otroka;
• Potrpežljivost in pozornost na začetku dojenja bo poplačana s tekočim nadaljevanjem dojenja. Lahko napišemo, da je dojenje enostavno, vendar je potreben čas, da se naučita oba, mati in otrok. Ko enkrat uspeta si bosta zapomnila in verjetno bo po prvi dobri izkušnji potekalo vedno bolje in enostavneje. Osnovni principi dojenja so vedno enaki (prvorodka ali mnogorodka, zdrav ali bolan otrok, dvojčki in podobno);
• Na začetku priporočamo 8 – 12 podojev v 24 urah;
• Vsaka mati bo v procesu dojenja sama ugotovila, kateri položaj je za njo in otroka najboljši. Vsekakor je v zgodnjem poporodnem obdobju položaj leže ugodnejši. V kasnejšem obdobju mnoge matere raje dojijo sede, posebno preko dneva, v nočnem času pa še vedno dojijo leže;
• Mati se naj na dojenje vedno pripravi. Priporočamo ji, da je zbrana, vendar sproščena, v mirnem, prijetnem in udobnem okolju;
• Motnje vnašajo obiskovalci in osebe, ob katerih se mati ne počuti sproščeno, televizija, telefon. Priporočljiva pa je umirjena glasba.

MOŽNE TEŽAVE PRI DOJENJU
• Boleče bradavice - manj teh težav imajo temnopolte ženske. Bradavice je prvi dan najbolj občutljiva, zato naj bo dojenček že prvi dan PRAVILNO PRISTAVLJEN, KRATKOTRAJNO dojen in PRAVILNO ODSTAVLJEN. Na bradavice naj se zlasti prvi dan iztisne par kapljic mleka in namaže z mlekom ter pusti da se posuši na ZRAKU. Lahko se namaže tudi z Bepantenom in prav tako pusti, da se posuši na zraku. Tretji do četrti dan se bradavice okrepijo;
• Regada – počena bradavica zaradi nepravilnega pristavljanja. Bepanten ne pomaga, pomagajo Aqua-flow blazinice (iz hladilnika). Možna rešitev je tudi pravilno pristavljanje ali uporaba silikonskega nastavka;
• Naval mleka 2., 3. ali četrti dan. Če prsi bolijo se priporoča manj zaužite tekočine in masaža po vsakem dojenju – še bolje tuš ali topel termofor. Nato se pri kolobarju iztisne čim več mleka ali uporabi sprej ki sprosti mlečne vode. Če se tega ne naredi pride do zastoja – mleko zastaja kar se čuti kot rastočo zatrdlino. V tej fazi je potrebno dojko ogreti in mleko iztisniti, če ne se pojavi;
• Gnojni mastitis - spoznamo ga tako da iztisnjeno mleko steče čez gazo, pri čemer gnoj ostane na gazi.

SHEMA DOJENJA
1.Mesec: Dojenčka se pristavi čimprej k prsim, 8-9 obrokov dojenja. Pomemben je zadnji obrok, ki naj bo res na koncu, tik pred spanjem, najbolje vedno ob isti uri
2. – 4. mesec: 6 obrokov na dan. Dodajamo vitamin D
5. mesec: Dojenje na 3-4 ure. K hrani dodajamo:
sadni in zelenjavni sok
sadno in zelenjavno kašo
1 x do 2x tedensko grahovo zrno rumenjaka
vitamin D
6. mesec: 3 x dnevno dojenje
Vitamin D in NaF
Sadni sok
Sadna kaša
Zelenjavna kaša 2x tedensko z mesom (razen svinjine). Če dobi otrok meso ni potrebe po rumenjaku.
Mesna juha
Rumenjak 2x do 3x tedensko ¼ trdo kuhanega jajca
Mlečne zakuhe (ovseni ali riževi kosmiči, koruzni ali pšenični zdrob, močnik, puding, razredčeno mleko
8. – 9. mesec: Dodamo še mlečne izdelke

DOJENČKI PO PORODU SO LAHKO:
• Marljive čebelice - pravilno pristavljanje;
• Razburljivi - kot da ni in ni dovolj mleka. Priporoča se iztis nekaj kapljic mleka na bradavico in pristavljanje prej, preden se prične razburjati;
• Obotavljivci - običajno se ob porodu napijejo plodne vode in jedo šele naslednji dan, zato izgubijo na teži. Dojenje steče 2 - 3 dan;
• Poskuševalci - preverja in cmoka, kot da preizkuša. Bradavico je potrebno umiti s toplo vodo. Od mazil se lahko uporablja le Bepanten;
• Utrujeni - po težkem porodu;
• Počivači - zaradi veliko analgetikov, zlatenica takoj po rojstvu. Bradavica tako postane duda, ker protestira vsakič ko se odmakne. Mame naj se orientirajo po uri in ne pustijo otroka da zaspi. Po desetih minutah aktivnega sesanja ima dovolj hrane!

Prehrana po porodu naj bo tako kot v času nosečnosti »za dva« po kvalitete in le »za enega« po kvantiteti. V poporodnem obdobju to pomeni:
• Zmerna uporaba maščob in ogljikovih hidratov;
• Pitje čez cel dan – približno 3 litre tekočine;
• Nadomestitev kalcija z npr: do pol litra litrom mleka na dan in sirom, jogurtom, skuto,...;
• Ne priporoča se stvari ki napenjajo: stročnice, kumare, cvetača...;
• Potrebno je zadovoljiti povečano potrebo po beljakovinah in mineralih (sadje...);
• Dovoljeno je vse ostalo v zmerni količinah;
• Odsvetujejo se alergene snovi (svinjsko meso, jagode,...), ostre začimbe (ker lahko spremenijo okus mleka), alkoholne pijače, čokolada, CocaCola...;
• Priporoča se manj sladke hrane in manj soli;
• Odsvetuje se pravi čaj in kava –oziroma le v zmernih količinah.

Toliko na dolgo in široko o dojenju ;) in hvala za branje...
Gossip Girl

Re: DOJENJE

OdgovorNapisal/-a Vilina » Sr Jul 14, 2010 12:37 pm

sml GG
Vilina
Bambino obsedenec

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Ronja » Sr Jul 14, 2010 12:56 pm

A ni tako, da je kravje mleko priporočeno šele po dopolnjenem 1 letu starosti? Tam, ko pišeš o obrokih glede na starost otroka ... 1. mesec: 8 - 9 obrokov dojenja ... a ni 8 - 12? No, saj je vseeno.
Jaz sem si tole prebrala, ker sem res že naredila celo študijo o tem dojenju med nosečnostjo, da ja ne bi imela težav (prvič sem se zelo lovila - nihče ni predstavil pravilnega pristavljanja, posledica so bile obupno boleče bradavice in odpor do pristavljanja ... torej je bila motena proizvodnja mleka, ker ponudba - povpraševanje nekako ni bilo vzpostavljeno ... ah, kaj bi se spominjala).
Najlepše je, ko te pogledajo otroški učki in vidiš, da si zanje VSE! Smisel življenja so namreč otroški nasmehi...
Uporabniški avatar
Ronja
Bambino minister

OdgovorNapisal/-a ketii » Sr Jul 14, 2010 1:08 pm

Super za tole. :D hug
Ja, KM naj bi bilo po prvem letu ne?
Nepravilno pristavljanje....k sreč tega ne poznam :) so mi razložili takrat in zdaj, da mora otrok zagrabit cel kolobar in ne samo bradavice...ker potem boli ko hudič, če je pa že tako, pa sami otroka z glavico potegnemo k sebi, ne rinemo z joško mi k njemu.
ketii
Bambino sanjač

OdgovorNapisal/-a candy » Sr Jul 14, 2010 1:09 pm

jaz ravnam po svojih občutkih pa kaj mojemu otroku paše.
ker vsak pove drugače. vsaka patronažna sestra in vsaka zdravnica. meni je rekla patronažna da še vsekakor nobenega rumenjaka. tam pa piše da že pri petih mesecih??
pa kolikor sem se jaz pozanimala pri raznih strokovnjakih vsi kar nekaj odsvetujejo povedat pa ne znajo zakaj..
candy
Bambino norček

OdgovorNapisal/-a Gossip Girl » Sr Jul 14, 2010 1:17 pm

To sem povzela stvar iz predavanj v šoli za starše (predavajo babice) in iz strokovne literature.
Gossip Girl

OdgovorNapisal/-a candy » Sr Jul 14, 2010 1:19 pm

candy
Bambino norček

OdgovorNapisal/-a mashai » Sr Jul 14, 2010 2:24 pm

Itak vsak drugače pove... npr. za gluten ko si ti Candy rekla da med 4-7mesecem... meni je pa zdravnica rekla da strogo do 1leta nič!
pa za KM isto, do 1leta nič...

Članka pa nimam časa brat, mam dva razbojnika doma... pa oči nam je v službo pobegnil (blagor mu :D )
Uporabniški avatar
mashai
Bambino norček

OdgovorNapisal/-a Ronja » Sr Jul 14, 2010 3:33 pm

Jaz tudi glutena in jajc, pa KM nisem dala do 1 leta.
Najlepše je, ko te pogledajo otroški učki in vidiš, da si zanje VSE! Smisel življenja so namreč otroški nasmehi...
Uporabniški avatar
Ronja
Bambino minister

OdgovorNapisal/-a pomaranca22 » Sr Jul 14, 2010 4:39 pm

nasa je ze dobila gluten.....
sem brala prej ene liste za prehrano dojencka, ki sem jih dobila pri P in tudi pise da gluten uvajamo med 4 in 7 mes....
do enega leta pa odsvetujejo svinjsko meso, kravje mleko, beljak, med, zacimbe, sladkor, sol, aditive, skoljke, gobe, bonbone, orescke, araside, razne namaze, salame....
pomaranca22
Bambino korenjak

OdgovorNapisal/-a candy » Če Jul 15, 2010 6:59 am

evo točno tako sem jaz slišala kot je rekla katja..
gluten se pa uvaja med 4. in 7. mesecem zaradi tega ker če ga prepozno uvedeš je večja možnost za celiakijo.. gluten je pa tk vsepovsod v kruhu, pšeničnem zdrobu...
candy
Bambino norček

OdgovorNapisal/-a Ronja » Če Jul 15, 2010 9:17 am

Jst sm pa slišala glih obratno: če gluten prezgodaj uvedeš, lahko otrok reagira. Naša npr. še ni jedla jajc, pa jagod ipd, glih zato, ker se bojim reakcije.
Uporabniški avatar
Ronja
Bambino minister

OdgovorNapisal/-a ketii » Če Jul 15, 2010 10:14 am

Jaz sem mu KM in gluten dala malo pred enim letom, isto rumenjak. Beljak po enem letu, jagod pa še vedno ni jedel.
ketii
Bambino sanjač

OdgovorNapisal/-a candy » Če Jul 15, 2010 11:22 am

Patriku sem že dala žemljico, pa pšenični zdrob. ampak ne veliko. ni bilo nobene reakcije..
kolikor sem se jaz pogovarjala s puncami ki majo isto stare otroke kot je naš mali, so že večinoma vse uvedle gluten.. pa so jim tudi P rekle da med 4.in 7. mesecem..
candy
Bambino norček

Vrni se na Dojenje & prehrana

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost