Kaj mi pripada?

Kakšen zakon je napisala naša vlada? Kakšne so moje pravice?

Kaj mi pripada?

OdgovorNapisal/-a naty26 » Po Jul 09, 2012 11:11 am

Pozdravljene,
torej zanima me kaj mi po zakonu pripada, glede na to da ima bodoči očka službo za določen čas, ampak kmalu za nedeločen, jaz kot mamica pa končujem študij, torej bom izgubila status študenta. Se moram prijaviti na zavod za zaposlovanje, da pridobim pravice ali kako je s tem? To je prvi otrok in sva še neizkušena s tem zato prosim za pomoč oziroma nasvete.

Hvala in lep pozdrav vsem.
Naty26 :wink:
naty26
Bambino dojenček

Re: Kaj mi pripada?

OdgovorNapisal/-a Vanja » Po Jul 09, 2012 11:44 am

Očka lahko izkoristi očetovski dopust.

Kot mamisa pa si upravičena do
PAKETA ZA NOVOROJENČKA (lahko tudi denar 280 €) in
STARŠEVSKEGA DODATKA

Starševski dodatek je denarna pomoč staršem, kadar po rojstvu otroka niso upravičeni do starševskega nadomestila po Zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih.

Mati ima pravico do starševskega dodatka 77 dni od rojstva otroka:

če imata mati in otrok stalno prebivališče v Republiki Sloveniji in
če sta mati in otrok državljana Republike Slovenije.

Oče ima v obdobju 77 dni od rojstva otroka pravico pod enakimi pogoji kot mati, če mati:

zapusti otroka
trajno ali začasno ni sposobna za samostojno življenje in delo (na podlagi mnenja pristojnega zdravnika)
umre.

V tem primeru se pravica skrajša za toliko dni, kolikor je otrok star, ko oče pridobi pravico do starševskega dodatka.

Po 77. dnevu od rojstva otroka pa ima pravico do starševskega dodatka smiselno pod enakimi pogoji eden od staršev, o čemer se starša pisno dogovorita že pred uveljavljanjem pravice do starševskega dodatka.

Druga oseba ima pravico pod enakimi pogoji kot starša, če dejansko neguje in varuje otroka. Trajanje pravice se skrajša za toliko dni, kolikor sta jih starša že izrabila.

Pravice do starševskega dodatka nima:

oče, mati ali druga oseba, ki prejema nadomestilo plače po Zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih oziroma drugih zakonih oziroma delno plačilo za izgubljeni dohodek po tem zakonu
otrokova mati ali oče, katere zakonec oziroma zunajzakonski partner prejema nadomestilo za nego in varstvo otroka za istega otroka.

Trajanje pravice do starševskega dodatka

Pravica v polnem obsegu traja 365 dni od rojstva otroka, če se pravico uveljavlja v zgoraj navedenih rokih (30 dni pred predvidenim datumom poroda oziroma najkasneje 30 dni po rojstvu otroka). Če se pravico uveljavlja kasneje kot v navedenih rokih, se pravica prizna od prvega dne naslednjega meseca, ko je vloga vložena in traja dokler otrok ne dopolni 365 dni starosti.

Oče ali druga oseba ima pravico do starševskega dodatka v trajanju, kot ga ima mati, zmanjšanem za toliko dni, kolikor je mati to pravico že izrabila.

Center za socialno delo upravičence do starševskega dodatka prijavi v pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Uporabniški avatar
Vanja
nič drugega ni pomembno

Kraj: Radeče

OdgovorNapisal/-a naty26 » Po Jul 09, 2012 12:17 pm

Torej pripada mi starševski dodatek, paketek, vrjetno tudi otroški dodatek ali ne? Kako pa je s tem da sem brezposelna oseba ali se moram obvezno prijaviti na zavod ali ne, glede na to da bom v "porodniški"?
naty26
Bambino dojenček

OdgovorNapisal/-a Vanja » Po Jul 09, 2012 1:29 pm

Seveda pripada tudi otroški dodatek, ko se otrok rodi.

Na zavodu se ti mislim da ni potrebno prijaviti. do porodniške pa si upravičena če si vsaj en dan pred nastopom porodniške v rednem delovnem razmerju. V nasprotnem prejemaš STARŠEVSKI DODATEK ki znaša 251 €.
Uporabniški avatar
Vanja
nič drugega ni pomembno

Kraj: Radeče

OdgovorNapisal/-a digi-smeh » Pe Maj 02, 2014 8:55 pm

Pozdravljene!
Tudi sama sem se soočila s situacijo, ko imam decembra rok poroda. Sama sem še študentka, oktobra se nameravam vpisati v zadnji letnik, fant pa ima redno službo. zanima me, kaj mi pripada ter v kakšni višini? Vem da se marca vsako leto na novo določi vendar zneska nikjer ne zasledim... kakšne ugodonosti imam kot mama študentka? Hvala za informacije... Lp
digi-smeh
Bambino dojenček

OdgovorNapisal/-a nosecnica85 » Če Maj 14, 2015 9:24 pm

Punce pozdravljene.. sem brezposelna nosecka pa bo rada vedla kj mi vse pripada
nosecnica85
Bambino dojenček

Vrni se na Pravice staršev

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost