[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
Forum - Bambino • Poglej temo - LAJŠANJE PORODNIH BOLEČIN

LAJŠANJE PORODNIH BOLEČIN

porodne izkušnje, porodničnice, načini poroda in poporodno obdobje

Moderator: ursakatja

Re: LAJŠANJE PORODNIH BOLEČIN

OdgovorNapisal/-a bambina » Ne Okt 03, 2010 3:55 pm

če imaš težak porod je vsekako bolj cr. jaz sem imela lahek porod in grem rajši že 20x rodit kot pa k zobarju :wink: eno urco tahudih popadkov in je bilo vsega konec, hodila in sedela sem že takoj normalno. nič od niča v glavnem :wink:
Uporabniški avatar
bambina
Bambino korenjak

OdgovorNapisal/-a Migica » Po Okt 04, 2010 9:50 pm

Da še jaz pristavim svoj lonček ...

... sem se odločila, da bom spet rodila naravno, brez vsega. In še prav vesela sem, da ne v Ljubljani, da mi ne bi slučajno tiščali na obraz maske in kakih injekcij v rito. Sicer to pišem samo iz pripovedovanj mojih prijateljic, ki so mi opisovale, da še vedele niso, kdaj so jim kaj dali.

In ko rečem, da bom rodila naravno, to pomeni, da odklonim tudi klistir in intravenozno infuzijo ... da se lahko premikam, kakor želim. Seveda sem v prvo dobila tole oboje, a šele po prebranih knjigah vidim, da sta to dve nepotrebni stvari ... klistir sem samo polulala, ker sem blato izpraznila že prej. Infuzija pa je potrebna le, če pride do krvavitve in je še dovolj časa, da ti jo vstavijo potem, ko je res treba. Ostalega pa že prej nisem imela.

Zakaj sem želela roditi naravno prvič?
Da bo moje dete budno in bo fino sesalo. In da vsaj prvič izkusim celotno bolečino, če bi si recimo kasneje premislila, ker bi bilo pretežko.

Zakaj želim spet roditi naravno?
Ker je bilo prvič božansko, veličastno ... seveda je bolelo, a to je bila najbolj smiselna bolečina v življenju. Bolečino sem občutila kot nekaj mogočnega, edinstvenega. In bila sem zadovoljna kot bi pretekla tri maratone skupaj. Seveda mi ne gre za dokazovanje, temveč za moje in otrokovo zdravje. Zdrav otrok je moj poglaviten cilj poroda. Ko nekaj naredim na tem, sem srečna. In menim, da pozitivna porodna izkušnja pomaga ženski, da postane dobra in samozavestna mati.

Veste, kaj se večkrat vprašam?
Zakaj velja tak stereotip, da je porod nekaj groznega? Zakaj večina žensk to opisuje kot negativno zadevo ali z enim srednjim, mlačnim tonom? Tudi tiste, ki bolečine lajšajo s sredstvi proti bolečinam, ne bodo rekle, da je bilo super ... Mar smo res tako drugačne od žensk, ki še danes rojevajo v okoljih, ki jim ne nudijo niti sterilizirane postelje?

Ker mi ni nihče o porodu povedal kaj pozitivnega (če izzvzamem babico s telovadbe in stavke kot so "da vse preživiš", "da mine in se tega več ne spominjaš", "če se bo kaj zakompliciralo, bodo vse rešili, ker so v porodnišnici vse naprave", "če te bo bolelo, samo reci in ti bodo že kaj dali"), sem bila prvič pripravljena na matranje, na bolečino, podobno rezanju noža, na panično spodbujanje babice (iz filmov) in na čas, ko bom hotela vse pozabiti ...

Zakaj bi hotela pozabiti, ko pa bi sedaj rada to samo spet in spet doživela? Še dobro se spominjam zgodnjega sončnega jutra,
ko sem rodila, bila navdušena in v mislih podoživljala malekosti, ki so mi ogromno pomenile. Moj mož je bil moja odlična opora, najin zgrajen odnos
je takrat dal svojo krono porodu, hvaležna sem bila babici, da je vsa navodila in vprašanja izrekala s toplo barvo glasu in v sobi je bilo poleg najine prvorojenke še nekaj angelskega, božjega.

Presrečna in kar malo šokirana, da je porod pravzaprav krasna stvar, sem se vprašala, zakaj mi niti ena ni rekla, da je roditi tako lepo.

Zato vsaj tule napišem, da je roditi naravno ena izmed najbojših dogodivščin. No, saj to že dolgo propagiram mojim prijateljicam in znankam, čeprav je morda le kaplja v morje. A če boste vzele v roke spodaj navedene knjige, boste videle, koliko pozitivnih porodnih zgodb in občutij so ženske že doživele.

Izgleda kot bi bil to tabu, saj vam zdravnik nikoli ne bo svetoval, da se odrecite analgezijam. Oni želijo obržati avtoriteto nad potekom poroda. v središču pa bi morala biti bodoča mati in njene želje. Žal razumem, da veliko žensk pride rodti precej paranoičnih in popolnoma neprisebnih, fizično in psihično nepripravljenih, tako da bi tudi jaz kot zdravnica ukrepala po svoje in jim dala vsaj pomirjevala.
A če bi se poglobili, bi prepoznali ženske, ki vedo, da želijo roditi naravno in da bodo same skušale izbrati polažaj telesa, se razumsko odločile o predlogih babice in rodile brez scen in kričanja.

Kdaj bo v družbi začelo veljati, da je roditi pravzaprav privilegij?
Da nam bodo moški zavidali ta čutenja in smiselno bolečino, ne le rekli, da še dobro da njim tega ni treba? Odvisno samo od nas, ki rojevamo. Od vsake naše izkušnje.

Menim, da ženske in njihovi možje želijo radostno porodno doživetje, a se mu pogosto po nepotrebnem odrečejo zaradi lažne varnosti. Zato preberite vsaj dve izmed knjig, preden nepremišljeno posežete po protibolečinskih sredstvih. Zakaj? Ker je bilo mnogim že žal, da niso rodile drugače.

Dr. Marsden Wagner: Moj porodni načrt
Ina May Gaskin: modrost rojevanja
Eva Horvat Kuhar: Izziv poroda
Zalka Drglin: Rojstna hiša; kulturna anatomija poroda
Kelly J. Townsend: Christ centered Childbirth
Uporabniški avatar
Migica
Bambino obsedenec

OdgovorNapisal/-a mashai » To Okt 05, 2010 8:28 am

wow migica resnično lepo napisano hug
Torej jaz sem v prvi nosečnosti prebrala knjgico modrost rojevanja in izziv poroda pa še 2 podobni... odločila sem se, da bom rodila naravno (brez EA in podobnih) v P sem pripšla nasmejana in pripravljena na akcijo (itak, da tudi malo prestrašena)... potem pa se mi je vse takooo zamerilo, da sploh ne znam povedat... nadiranje s srani babce, češ, da sem nesposobna... "brutalno" pritiskanje na trebuh... nasploh nevem če sem v 7urah slišala eno lepo besedo!
Tak, da zdai ko imam možnost grem resnično raje na CR, potrpim tistih 14dni po porodu...

Bi pa če bi bil samo en bebi, mogoče razmišlala,da gremo še 1x probat... sploh zaradi dragega... ker mu je blo full hudo da ni doživel tistega prvega jokca...
Uporabniški avatar
mashai
Bambino norček

OdgovorNapisal/-a Migica » To Okt 05, 2010 12:54 pm

Ja, mashai, podala si še en pameten odgovor. Kljub temu, da smo me pripravljene roditi naravno, mnoge porodnice potem osebje tako zastraši in jim povzroči negativno izkušnjo, da ... kot si napisala, se raje naslednjič odločiš za carski rez. Razumljivo.

Morda si bom po drugem porodu upala iti na kakšen seminar babic in zdravnikov porodničarjev ter spregovoriti :wink:
Jaz sem imela res fantastično osebje in s tem veliko srečo. Upam, da se ponovi.
Uporabniški avatar
Migica
Bambino obsedenec

OdgovorNapisal/-a Urška_1980 » To Okt 05, 2010 1:04 pm

Tudi jaz sem imela same dobre izkušnje v lj. porodnišici. Upam, da bo v drugo naravno...

Uporabniški avatar
Urška_1980
Bambino korenjak

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a miskolinka » Ne Okt 10, 2010 5:12 pm

Hmm, ko tole prebiram, se mi zdi, da živim čisto nekje drugje - v drugi državi... Rodila sem dvakrat, pa me nihče nikoli ni k ničemer silil, niti nisem nikoli imela občutka, da kdo zganja nad mano avtoriteto. Obakrat sem dobila kllistir - ker mi je to olajšalo porod, ravno tako umetne popadke, ker sicer svojih prvič skoraj nisem imela (tudi po 12. urah ne),...protibolečinska sredstva - ja, prvič sem uspela dobiti ultivo, čeprav je bila moja želja EA. Je bilo daleč od tega, da ni bolelo, je pa precej olajšalo dolgotrajen porod (pač to dooolgo drugi fazo). Drugič te možnosti zaradi nerazpoložljivosti anasteziologa nisem imela, na srečo pa je bil porod precej krajši (6 ur). Dobila sem masko in pa malo dolantina proti koncu, vendar name ne eno ne drugo ni cisto nič učinkovalo. Jap, tako sem kljub temu občutila vso "lepoto" porodnih bolečin. In ne, ne prvi ne drugi porod nista bila čisto nič božanska - tudi bolečina ni bila čisto nič katarzična in če bi jo lahko odpravila - sem takoj za. Pač sem realist in na porod gledam kot na nekaj, kar je pač neizogibno na poti do otroka (ki pa zato ni nič manj ljubljen) in če se ga da olajšat - zakaj pa ne. Tu pač ne velja rek: pot je cilj.

Tisto o smiselnosti bolečine - ja, vsaka bolečina ima nek smisel, pa če gre za bolečino ob zlomljeni nogi ali pa porodu. Pa vendar velja lajšanje bolečin pri prvem za nekaj čisto samoumevnega in humanega....

Po eni strani pa vsem tistim, ki verjamete, da je porod nekaj božanskega, kar malo zavidam...ne vem, mene sploh kakšen Wagner ne prepriča, da je pa t.i. naravno pa edino najboljše. Sploh zato, ker se čisto preveč romantizirano predstavlja rojevanje v kakšnih manj razvitih državah. Seveda pa absolutno podpram, da ženska sama odloča kako bi rada rodila (t.i. naravno - brez raznih sredstev in posegov ali pa z njimi), vendar se mi zdi, da pri nas te druge stopnje še niti dosegli nismo (mislim na dostopnost protibolečinskih sredstev, elektivni CR), zato je po moje veliiko več možnosti za t.i. naravni porod, kot pa za drugo opcijo - vse, kar potrebujes za to, pa je osveščenost in odločnost. Žal pa je danes slika bolj takšna:
http://dnevnik.si/objektiv/v_objektivu/1042393985
miskolinka
Bambino začetnik

Prejšnja

Vrni se na Porod in poporodno obdobje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost