[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
Forum - Bambino • Poglej temo - PORODNIŠKA - regres in letni dopust

PORODNIŠKA - regres in letni dopust

Kaj naj dam v oljašavo pri dohodnini, kdaj po davčno številko za mojega dojenčka, kako naj se pripravim na administrativno vojno (prinesi poročni list,….), porodniško nadomestilo – koliko mi pripada, pravice porodnic, regresi, letni dopusti,…

PORODNIŠKA - regres in letni dopust

OdgovorNapisal/-a taja » To Jan 19, 2010 6:19 pm

Zaposlena sem za nedoločen čas. Od 16. novembra 2009 sem na bolniški.
Dopust za leto 2009 sem porabila v celoti.
Porodniški dopust nastopim 26. marca 2010.
Zanima me ali mi pripada dopust in regres.
Kaj mi pripada.

Hvala

Uporabniški avatar
taja
Bambino navdušenec

Kraj: dolina sončnic

Re: PORODNIŠKA - regres in letni dopust

OdgovorNapisal/-a Ronja » To Jan 19, 2010 8:17 pm

Zadeva je sledeča:
Ker si zaposlena za nedoločen čas, ti pripada ves regres.
Z dopustom je pa najbrž takole (tako je za javni sektor, ne vem, kje si zaposlena). Pripada ti ves dopust, AMPAK!!! ga moraš 10 dni koristiti do konca leta 2010, vse ostalo pa lahko do konca junija 2011. Če boš do porodniškega dopusta ves čas na bolniški, boš torej prvi dopust za leto 2010 lahko koristila šele v letu 2011, torej ti bo 10 dni dopusta propadlo, saj ne moreš zadostiti zahtevi, da 10 dni pokoristiš v letu, v katerem ti odmerijo dopust. Razumljivo?
(Namig: če ne želiš, da ti 10 dni dopusta propade, lahko vmes prekineš bolniško in 10 dni koristiš dopust, potem naprej pa spet bolniško.)
Najlepše je, ko te pogledajo otroški učki in vidiš, da si zanje VSE! Smisel življenja so namreč otroški nasmehi...
Uporabniški avatar
Ronja
Bambino minister

Re: PORODNIŠKA - regres in letni dopust, plačilo

OdgovorNapisal/-a taja » To Jan 19, 2010 10:47 pm

Še to me zanima
Od novembra sem na bolniški, en mesec reko delodajalca v decembrau pa preko socialnega. Zdaj me zanima to ali me socialno zdaj plačuje. Ker moj delodajalec že od septebra do sedaj ni izplačal plač me zanima ali me socialno vse eno plača.

Mal je zakomplicirano vse skupaj.

Hvala

Uporabniški avatar
taja
Bambino navdušenec

OdgovorNapisal/-a čokoladka » Sr Jan 20, 2010 9:46 am

Delodajalec te plača, ko si na bolniški 30 delovnih dni, 31. delovni dan pa socialna.
Samo... na žalost je tako, da ti plačo da vseeno delodajalec, katero pa si refundira od zavoda za zdravstveno zavarovanje.
Pri tebi pa ne vem.... kako daleč bo šel tvoj delodajalec.

Ja, regres in dopust ti pripada ves. Po dogovoru ti pa lahko ne propade nič.

LP
Slika
Uporabniški avatar
čokoladka
Bambino bomba

Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a ketii » Sr Jan 20, 2010 10:24 am

.
Zadnjič spremenil ketii, dne Po Mar 07, 2011 2:53 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
ketii
Bambino sanjač

OdgovorNapisal/-a taja » Sr Jan 20, 2010 12:05 pm

Če greš na porodniški dopust v prvih 6 mesecih, ali pripada cel dopust ali samo polovica za leto 2010.
Tega ne razumem.

Uporabniški avatar
taja
Bambino navdušenec

OdgovorNapisal/-a Ronja » Sr Jan 20, 2010 12:59 pm

Punce, bo treba mal v roke vzet Zakon o delovnih razmerjih in prebrat. Govorim vam iz lastnih izkušenj, tako da ...

163. člen
(izraba letnega dopusta)

(2) Delodajalec je dolžan delavcu zagotoviti izrabo letnega dopusta do konca tekočega koledarskega leta, delavec pa je dolžan do konca tekočega koledarskega leta izrabiti najmanj dva tedna, preostanek letnega dopusta pa v dogovoru z delodajalcem do 30. junija naslednjega leta.

(3) Delavec ima pravico izrabiti ves letni dopust, ki ni bil izrabljen v tekočem koledarskem letu zaradi odsotnosti zaradi bolezni ali poškodbe, porodniškega dopusta ali dopusta za nego in varstvo otroka, do 30. junija naslednjega koledarskega leta, če je v koledarskem letu, v katerem mu je bil odmerjen dopust, delal vsaj šest mesecev. Če je delavec v koledarskem letu, v katerem mu je bil odmerjen dopust, delal manj kot šest mesecev, ima pravico izrabiti letni dopust v skladu s prejšnjim odstavkom.

Torej:
V skladu z ZDR se delavec in delodajalec dogovorita o izrabi letnega dopusta. Letni dopust je potrebno izrabiti do konca tekočega koledarskega leta oz. je delodajalec dolžan, da delavcu omogoči v tekočem koledarskem letu izrabo najmanj dveh tednov dopusta. V vajinem primeru vama mora delodajalec torej omogočiti izrabo najmanj dveh tednov dopusta, lahko pa tudi več, če mu to omogoča njegova organizacija dela. Preostanek letnega dopusta (lahko po želji) preneseta v izrabo do 30. 6. 2011, lahko pa seveda vsega porabita že pred nastopom pordniškega dopusta.

Ker pa v letu ne bosta delali najmanj 6 mesecev, ker sta na bolniški oz. kasneje na porodniškem dopustu, v skladu s 3. odstavkom 163. člena ZDR nimata pravice do prenosa celotnega dopusta do 30. junija naslednjega koledarskega leta, temveč, kot rečeno, morata vsaj dva tedna dopusta izrabiti v tekočem koledarskem letu, sicer vama bosta propadla.

Obe navedeni določbi skupaj torej pomenita, da vama v letu 2010 pripada ves dopust, morata pa ga v letu 2010 izrabiti najmanj dva tedna, preostanek pa, kot rečeno prenašata v 2011. Če pa bi v letu 2010 delali vsaj 6 mesecev, bi lahko v naslednje leto prenesli celoten dopust.

Ketii, ti seveda lahko pred porodniško porabiš ves dopust za leto 2010, ki ti pripada.

Taja, ti pa boš verjetno do porodniške ves čas na bolniški. Če bolniške vmes ne misliš prekiniti in koristiti VSAJ 10 dni dopusta, potem ti bo teh 10 dni dopusta za leto 2010 propadlo, saj jih (po zakonu) ne moreš prenesti v naslednje leto, ker nisi v tekočem letu delala vsaj 6 mesecev.

Je zdaj kaj bolj jasno?
Najlepše je, ko te pogledajo otroški učki in vidiš, da si zanje VSE! Smisel življenja so namreč otroški nasmehi...
Uporabniški avatar
Ronja
Bambino minister

OdgovorNapisal/-a ketii » Sr Jan 20, 2010 1:05 pm

.
Zadnjič spremenil ketii, dne Po Mar 07, 2011 2:53 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
ketii
Bambino sanjač

OdgovorNapisal/-a čokoladka » Sr Jan 20, 2010 1:30 pm

Ronja ima prav.... Ampak v večini primerov se da zment.
Slika
Uporabniški avatar
čokoladka
Bambino bomba

OdgovorNapisal/-a taja » Sr Jan 20, 2010 1:59 pm

Hvala Ronja in ostale

Uporabniški avatar
taja
Bambino navdušenec

OdgovorNapisal/-a Ronja » Sr Jan 20, 2010 2:31 pm

Ketti, razlika je v tem, da če si do PORODNIŠKE na bolniški, potem ne moreš koristiti dopusta (fizično ne moreš, ne zato, ker bi ti zakon to preprečeval). Pri Taji sem razumela (če je že od novembra na bolniški), da bo pač na bolniški do porodniške. Pri tebi se pa ne ve ali ti bodo podaljšali bolniško ali ne. Če ti je ne bodo, lahko vmes koristiš dopust (lahko ves, lahko le del) in potem spet bolniško. Ena od možnosti je tudi ta (ampak je grda), da po končani bolniški, ko ti je nočejo več podaljšati, koristiš 10 dni dopusta in potem spet lahko dobiš najmanj 1 mesec bolniške. Če se z delodajalcem ne marata, boš to naredila. Če ti je kaj do te službe, tega ne boš naredila.
Kot je rekla Čokoladka, se morda pri določenih delodajalcih da zmeniti, da ti nič dopusta ne propade - pri našem se pač ni dalo, zato sem po končanem porodniškem dopustu morala diplomirati iz teh zakonov, da sem mu dokazala, da se moti in da mi pripada ves dopust (ker mi je kar tako hotel vzeti 10 dni dopusta - čisto neupravičeno). Verjemi, da sem se takrat pošteno poglobila v tole zadevščino in mi je zdaj vse kristalno jasno.
Uporabniški avatar
Ronja
Bambino minister

OdgovorNapisal/-a ketii » Sr Jan 20, 2010 2:57 pm

.
Zadnjič spremenil ketii, dne Po Mar 07, 2011 2:54 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
ketii
Bambino sanjač

OdgovorNapisal/-a Ronja » Sr Jan 20, 2010 4:13 pm

Če ti podaljšajo bolniško do konca, potem ti (po zakonu) 10 dni dopusta, ki ti je bil odmerjen v letu 2010, propade - to pomeni, da če imaš v letu 2010 vsega skupaj 23 dni dopusta (ugibam, ker ne vem, koliko ga imaš), jih lahko v letu 2011, ko prideš s porodniške, koristiš le 13. 10 ti jih propade. Tukaj govorimo zgolj o dopustu za leto 2010. Drugo pa je dopust za leto 2011. Seveda ga dobiš, ampak zakaj bi ti šel v nič neizkoriščeni dopust, ki ti je bil odmerjen v letu 2010?

Ne vem, če razumeš, zato bom poskušala drugače.
Legenda:
jabolka = dopust, ki ti je bil odmerjen v letu 2010.
hruške = dopust, ki ti bo odmerjen v letu 2011.

Imaš npr. 23 jabolk. V letu 2010 (do konca decembra) jih moraš pojesti najmanj 10 (lahko tudi več, ampak 10 je nujno), sicer ti zgnijejo. Ostalih 13 jabolk imaš lahko do konca junija 2011 - če jih do takrat ne poješ, ti zgnijejo in nimaš od njih nič. Seveda pa s 1. 1. 2011 dobiš tudi 23 hrušk. Če v letu 2010 poješ najmanj 10 jabolk, ki bi ti sicer zgnila, ti lahko v letu 2011 ostane 13 jabolk in 23 hrušk. Ampak jabolka moraš pojesti do konca junija 2011, hruške pa do konca junija 2012.

V tvojem primeru je tako: s porodniškim dopustom začneš 20. maja 2010. Imaš več možnosti. Ena od teh je, da se z delodajalcem zmeniš, da ti dovoli koristiti ves dopust po tem, ko prideš v letu 2011 s porodniškega dopusta. Druga je, da če ti podaljšajo bolniško do konca, pustiš, da ti pač propade 10 dni dopusta. Tretja je ta, da če ti podaljšajo bolniško do konca, da jo vmes prekineš ali pa zadnjih 10 dni bolniške koristiš dopust, preostanek pač v letu 2011. Četrta možnost je, da prav ves dopust koristiš v letošnjem letu. ipd ipd ipd ...

Jaz bi na tvojem mestu naredila to, da če bi mi podaljšali bolniško do konca, bi zadnjih 10 dni pred porodniško v letu 2010 koristila dopust. Nazaj boš prišla približno 20. maja 2011. Takrat lahko do konca porabiš preostanek dopusta, ki ti je bil odmerjen v letu 2010 in v službo prideš sredi junija 2011. Potem ti predlagam, da nekaj časa delaš, poleti pa koristiš dopust, ki ti je bil odmerjen za leto 2011.

Je zdaj bolj razumljivo? Zdi se mi, da mešaš dopust za leto 2010 in za leto 2011 in ti zato ni jasno.
Uporabniški avatar
Ronja
Bambino minister

OdgovorNapisal/-a ketii » Sr Jan 20, 2010 5:21 pm

-
Zadnjič spremenil ketii, dne Po Mar 07, 2011 2:54 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
ketii
Bambino sanjač

OdgovorNapisal/-a Ronja » Sr Jan 20, 2010 6:29 pm

"Delodajalec je dolžan delavcu zagotoviti izrabo letnega dopusta do konca tekočega koledarskega leta, delavec pa je dolžan do konca tekočega koledarskega leta izrabiti najmanj dva tedna, preostanek letnega dopusta pa v dogovoru z delodajalcem do 30. junija naslednjega leta."

Tole poglej, kar sem odebelila (ZDR, 163. čl.). MORAŠ izrabiti 2 tedna (10 dni) dopusta (sicer ti propade). Ni nov zakon. Pa nima tukaj veze bolniška ali ne-bolniška. Tak je zakon. Ali ga delodajalec upošteva ali ne, je pa spet drugo. Morda določbe ne pozna, morda ti gre na roko. Pri nas so me hoteli oškodovati, ampak se nisem pustila. A se spomniš, ko sva se o tem že pogovarjali, ker je meni delodajalec hotel vzeti 10 dni, pa si ti rekla, da o tem ne veš nič? Jaz sem se pozanimala in sem izvedela, kaj in kako. V letu 2009 sem morala porabiti 10 dni dopusta, ostalo bi pa lahko do konca junija 2010, ampak jaz sem ves dopust za leto 2009 porabila decembra 2009 in mi ga za leto 2010 ni ostalo nič. Seveda pa sem s 1. 1. 2010 dobila nov dopust.
Uporabniški avatar
Ronja
Bambino minister

OdgovorNapisal/-a ketii » Če Jan 21, 2010 8:26 am

.
ketii
Bambino sanjač

OdgovorNapisal/-a čokoladka » Če Jan 21, 2010 12:48 pm

Jaz sem 1X menjala službo in pri obeh delodajalcih je nek tihi dogovor, da ti dopust ne propade. Ga pač pokoristiš, ko se ti konča porodniška... Torej, če se ti konča novembra, si do januarja še doma.
Slika
Uporabniški avatar
čokoladka
Bambino bomba

OdgovorNapisal/-a čokoladka » Če Jan 21, 2010 12:49 pm

....od preteklega leta...
Slika
Uporabniški avatar
čokoladka
Bambino bomba