Thursday, March 28, 2024


Tveganje, ki ga imajo kadilke v času nosečnosti je dobro dokumentirano in vključuje slabšo napoved nosečnosti, nižjo porodno težo otroka, rojstvo pred predvidenim datumom poroda, placento previo in sindrom nenadne smrti v zibelki.

Manj pa je raziskav na temo vpliva kajenja na medicinsko podprto oploditev.

Raziskovalci Centra za zdravje matere in otroka v Baltimoru so primerjali podatke iz statističnega primera vzorca 14.194 mater, ki so rodile v obdobju 2001-2009 in pri katerih je bil izveden nadzor odstotka tveganja v nosečnosti.

Avtorica raziskave Lee Hurt je izločila ženske, ki so uživale zdravila za stimuliranje ovulacije, bile podvržene inseminaciji in ostalim metodam umetne oploditve. Obenem je tudi tri mesece pred nosečnostjo zbirala podatke o kajenju.

5% žensk je izjavilo, da so bile podvržene IVF postopku, 5% teh žensk pa je pred nosečnostjo kadilo.

Med kadilkami v IVF postopku je bila prevalenca otrok z nizko porodno težo 24%, pri nekadilkah 14%.

Kadilke, ki so rodile dvojčke so imele šestkrat večjo verjetnost, da se bodo otroci rodili z nižjo porodno težo.

Če upoštevamo čas, raso oz. poreklo in kajenje v nosečnosti je jasno, da imajo noseče kadilke trikrat večjo verjetnost rojstva otroka z nižjo porodno težo in celo štirikrat večjo verjetnost rojstva otroka z zelo nizko porodno težo.

Hurtova je poudarila, da je bilo v primerih planiranja metod medicinske oploditve, število kadilk nepričakovano visoko.

Kajenje se je med nosečnostjo sicer zmanjšalo, vendar ne zadosti. »Prevalenca kajenja se je znižala iz 18% na 9,5%, opustitev kajenja pa je podobno tudi pri ženskah, ki so podvržene metodam umetne oploditve.«

Poudarila je, da je bila edina omejitev v raziskavi ta, da je vprašalnik spraševal, ali so kadile tri mesece pred nosečnostjo. Rezultati so vseeno pokazali, da kajenje v nosečnosti pušča negativne posledice na nosečnost in otroka.

»Pomanjkljivost raziskave je, da ni pokazala koliko časa pred oploditvijo bi bilo potrebno prenehati s kajenjem. Če gledamo skozi življenje, pa je potrebno prenehati s kajenjem še preden se razmišlja o nosečnosti.«

Strokovnjaki, ki se ukvarjajo s postopki umetne ali medicinske oploditve poskušajo na svoj način opozarjati na škodljive življenjske navade, vendar je kljub vsemu njihovo najmočnejše orožje prav seznanitev žensk z morebitnimi negativnimi posledicami.

»Raziskovalci so pokazali, da lahko prenehanje kajenja vzpodbudi razmišljanje, koliko kajenja pred samim postopkom povečuje tveganje rojstva majhnega otroka z nitko porodno težo.«

Po zapisih Ameriškega združenja za reproduktivno medicino so predhodne raziskave pokazale, da imajo kadilke za uspešno nosečnost skoraj dvakrat več poskusov metod medicinske oploditve. Raziskava je pokazala, da morajo kadilke v primerjavi z nekadilkami, zaužiti dvakrat večjo količino gonadotropinov za stimulacijo jajčnikov, njihov organizem vsebuje manj estradiola, manj oocitov, imajo nižjo stopnjo implantacije in več neuspešnih poskusov.

Verjetnost spontanih splavov je med kadilkami večja, vsi efekti pa se pri starejših ženskah še poslabšajo. Nižja plodnost je neposredno povezana s kajenjem in je tudi z najmodernejšimi metodami in tehnologijami asistirane reprodukcije ne moremo izboljšati.

Vir:
Washington DC; Annual Meeting American Society of Public Health

Naslednji prispevek

Že čez tri leta možni trije biološki starši

13 junija, 2012 0