Tuesday, March 19, 2024

Neplodnost – tabu tema

Avtor 31 oktobra, 2018 0

Neplodnost narašča iz leta v leto. Strokovnjaki ocenjujejo, da je neplodnih že nekje 15-20 % ljudi. Žal ne moramo reči z gotovostjo, ker veliko ljudi ne želi spregovoriti o tem. O neplodnosti lahko govorimo, ko po 12 mesecih nezaščitenih spolnih odnosov ne pride do zanositve. […]

Beri dalje

Neplodnost in negativna čustva

Avtor 4 septembra, 2014 0

Neplodnost pogosto ustvari eno izmed najbolj frustrirajočih in zaskrbljujočih življenjskih kriz, ki prizadene pare. Spopadanje z neuspešnim spočetjem pušča globoke čustvene posledice. Številni pregledi in postopki za zdravljenje neplodnosti in pomoč pri spočetju so za številne pare prenaporni, ter lahko povzročijo potrtost, občutek tesnobe, izoliranost in celo depresijo.

Beri dalje

Predimplantacijska genetska diagnostika

Avtor 24 julija, 2014 0

Predimplantacijska genetska diagnostika ali predimplantacijsko genetsko testiranje je postopek, ki se ga izvede pred implantacijo zunajmaternično oplojenih jajčec, ter na ta način pred samim embriotransferjem identificira morebitne genetske bolezni in motnje, ki se lahko prenesejo na otroka. V večini primerov se postopek izvede v kolikor je eden izmed staršev nosilec morebitnih težav.

Beri dalje

Neplodnost: genetski vzroki

Avtor 23 aprila, 2013 0

Načrtovanje družine, kljub temu da se v zadnjem času srečujemo z drugačnimi trendi, se zaradi številnih objektivnih in povsem razumljivih dejavnikov prestavlja v kasnejše starostno obdobje. Narava s svojim biološkimi mehanizmi in biološko uro pa še vedno edina določa, kdaj je najlažje zanositi. Prestavljanje mehanizmov v poznejša leta pa oteži naravno spočetje.

Beri dalje

Diagnosticiranje neplodnosti

Avtor 28 januarja, 2013 0

V moderni medicini so na voljo številne diagnostične metode, ki so ciljno usmerjene v morebitnega povzročitelja neplodnosti. Na podlagi anamneze vas bo ginekolog napotil v detajlnejše ginekološke preiskave ali preiskave povezane z motnjami delovanja endokrinega sistema. Neplodnost umeščamo v zelo širok spekter zdravstvenih težav med katere sodijo: težave z delovanjem ženskega endokrinega sistema, težave z zdravjem v medenični votlini (poškodbe jajcevodov, endometrioza, maternične težave in stanje, miomi, polipi), cervikalna interakcija med partnerjema in zdravje moškega reproduktivnega sistema.

Beri dalje

Po naravni poti do večje plodnosti

Avtor 20 avgusta, 2012 0

Sodoben način življenja, stres ter pozno odločanje za starševstvo so glavni razlogi, da je tudi v Sloveniji problem plodnosti čedalje večji. Ocenjuje se, da ima skoraj vsak peti par težave z zanositvijo. Preden se odločimo za otroke, si želimo imeti uspešno službo, dobro plačo, svoje […]

Beri dalje

Izboljšajte verjetnost spočetja

Avtor 13 junija, 2012 0

Za nekatere občutljiva, za druge povsem sproščena tematika, vendar nikoli ne škodi nekaj nasvetov, ki pripomorejo ustvariti večjo verjetnost spočetja. Čakanje na brezmadežno spočetje zagotovo ne pomaga k zmagovalnemu rezultatu, zato je seks v pravem času daleč najpomembnejši dejavnik. Ovulacija se zgodi približno v sredini menstrualnega cikla, življenje spermijev pa so konča približno po treh dneh izliva v vagino. Ob plodnih dneh se priporoča seks vsak drugi dan.

Beri dalje
  • 1
  • 2