Oblačila, ki jih lahko nosite več tednov

14.01.2007

London - Znanstveniki so odkrili metodo, s pomočjo katere lahko nosite oblačila več tednov, preden jih operete. Nanodelci, ki jih oblačilu dodajo že v tovarni, naj bi oblačila naredila odporna na vodo, madeže in celo na različne bakterije.


Material, ki ga je nedavno patentirala britanka družba Alexium, naj bi se zelo dobro obnesel pri športu, iz njega pa naj bi v prihodnosti izdelovali tudi medicinske uniforme. Oblačilo kljub nanodelcem sčasoma postane umazano, vendar so tudi za to strokovnjaki pripravili rešitev - posebno milo, ki ga boste dodali vodi in v njem namakali oblačilo.

Tehnologijo so najprej razvili v Združenih državah, glavni namen pa je bil maksimalno zaščititi vojake na bojišču. Vojaki so po večtedenski uporabi posebnih majic in perila poročali o pozitivnih rezultatih, znano pa je tudi to, da naj bi nanodelci ščitili celo pred antraksom.

Vir: Siol 

Oceni članek:

starsstarsstarsstarsstars
mail icon

...Že več kot 10000 vpisanih uporabnikov!