Friday, April 26, 2024
Nekategorizirano
13 junija, 2012

Z maskami do bolj zdravih las

By 0 792 Views

Za suhe lase …

… za masko uporabite jajce, čajno žličko glicerina, čajno žličko kisa in dve jedilni žlici ricinovega olja. Zmes vtrete v lasišče, jo porazdelite po laseh in pustite delovati od 30 do 40 minut. Pripravite lahko tudi masko iz dveh rumenjakov, dveh jedilnih žlic oljčnega olja in treh jedilnih žlic arnikove tinkture (dobite jo v lekarni). Lahko pa masko pripravite tudi iz rumenjaka, jedilne žlice majoneze, žličke medu in dveh zdrobljenih strokov česna. Dobljeno zmes vtrete v lasišče in porazdelite po laseh; deluje naj od 30 do 40 minut. Postopek ponovite enkrat do dvakrat na teden. Za suhe lase je zelo blagodejen avokado, saj vsebuje veliko vitamina B6 in vitamina E. Za masko uporabite polovico avokada, ki ga pregnetete z rokami, nato pa ga zmešate z majhnim kozarcem majoneze, da dobite zeleno maso. Zmes vtrete v lase od vrha proti konicam, nato pa jih ovijete s kopalno kapo. Masko pustite delovati 20 minut.


Za mastne lase …

… uporabite čajno žličko medu, čajno žličko limoninega soka, zdrobljen strok česna in čajno žličko alojinega soka. Zmes porazdelite po vlažnih laseh. Lase po 30 do 40 minutah splaknete s toplo ali vročo vodo. Če po uporabi zadnje maske ostane vonj po česnu, lase operete z vodo, ki ste ji dodali nekaj suhe gorčice, in jih še enkrat sperete z vodo.

Tudi do večjega leska

Za sijoče lase so zaradi kislin, ki jih vsebujejo, koristne jagode. Osem pasiranih jagod zmešate s čajno žličko majoneze. Zmes vtrete v oprane in še vlažne lase. Masko sperete po nekaj minutah. Za bolj sijoče lase si lahko rjavolaske in temnolaske po umivanju lase sperejo z mlačnim pravim čajem (dve jedilni žlici pravega čaja na liter vode). Svetlolaske naj zadnji vodi dodajo sok ene limone.

Obnavljanje poškodovanih las

Uporabite čajno žličko ricinovega olja, čajno žličko repičnega olja in dve čajni žlički limoninega ali brezovega soka. Vse skupaj temeljito zmešate in vtrete v lasišče. Pustite delovati eno do dve uri. Lase najprej sperete z vodo, nato uporabite rumenjak ali jajčni šampon. Masko lahko uporabite vsak dan.

Proti utrujenim lasem

Masko pripravite iz dela trpotčevih listov, dela koprivnih listov, dela kamiličnih cvetov in sredice rženega kruha. Jedilno žlico teh sestavin prelijete s kozarcem in pol kropa. Čez dve uri tinkturo precedite in ji dodate krušno sredico rženega kruha, da dobite kašico. Kašo porazdelite po laseh, glavo pokrijete s kapico ali s celofanom in se pokrijete z debelo brisačo. Po eni uri sperete lase s toplo vodo.

Da bodo hitreje rasli

Štiri jedilne žlice suhih kamiličnih cvetov prelijete z 1−1,5 l kropa in nato od 5 do 10 minut kuhate na majhnem ognju. Poparek pustite stati in ga nato odcedite. Uporabite ga za spiranje las, da bodo ti postali svilnati.
Za bujne in goste lase sta dobra tudi pivo in šampanjec. Steklenico piva zlijete v posodo in počakate, da se pena sesede. S pivom prelijete lase in jih ne spirate; vonj po pivu bo izhlapel takoj, ko se bodo lasje posušili.
Za boljšo rast las uporabite 4 jedilne žlice zdrobljenih bršljanovih listov, ki jih prelijete z 0,5 l vode. Tinkturo na majhnem ognju vrete 10 minut, nato jo ohladite in odcedite. Vtirajte dvakrat do trikrat na teden dva meseca. Rožmarin spodbuja rast, obenem pa je dobro zdravilo proti srbečemu lasišču in prhljaju.
Za balzam uporabite rožmarinovo eterično olje in toplo nosilno olje (denimo avokadovo ali oljčno). V žličko nosilnega olja kanete od dve do pet kapljic eteričnega olja in dobro zmešate. Masirate lase, nato pustite, da olja delujejo 45 minut. Sperete s hladno vodo.

Po vsakem nanosu maske pokrijete glavo s kopalno kapo ali jo ovijete v polietilensko rutko. Za boljši, globlji učinek maske pa lase ovijte s toplo brisačo. Po nanosu maske lase temeljito sperete s šamponom in jih dodatno negujete z balzamom.

Masaža lasišča

Masaža je zdrava za vse tipe las, ni pa primerna za hudo bolne ljudi, za ljudi s povišanim krvnim tlakom in za vse, ki imajo okužbe ali vneto kožo. Zdravilno in krepilno delovanje masaže temelji na spodbujanju prekrvitve ter dovajanju kisika in hranilnih snovi lasem in lasišču. Med masažo se žile in kapilare razširijo, krvna telesca se približajo stenam žil. Masaža tako poveča dejavnost kože in las, zato je še posebno priporočljiva za vse, ki imajo suho lasišče, suhe lase ali suh prhljaj. Pred pranjem las ali med njim od 10 do 15 minut masirajte lase, vendar ne več kot dvakrat na teden. Če nimate mastnih las, lahko masažo opravite tudi po pranju, ker tako zdravilne sestavine lažje prodirajo v lasišče. Masažo začnite z nežnimi, božajočimi gibi, ki glavo segrejejo. Pri masaži ne smete drgniti lasišča. Pritisk postopoma povečujte. Masažni gibi so lahko krožni ali v obliki črke N, v vsakem primeru pa naj bodo rahli, nežni ali božajoči. Lahkotno božanje oslabi mišice glave in deluje pomirjajoče na živce. Koža se lahko minimalno premika.

Ali si znate oprati lase?

Osnova nege lasišča je pravilno pranje. Lase najprej skrbno razčešite, da odstranite večje kose umazanije in ostanke lasnih preparatov. Nato jih zmočite s toplo vodo. Ker je voda iz vodovoda trda, utegnejo lasje postati suhi in lomljivi. Vodo lahko zmehčate, če ji dodate pol žličke jedilne sode. Šampon uporabite dvakrat, uporabljajte ga varčno. Za kratke lase zadostuje za lešnik šampona. Šampona ne nanašajte naravnost na lasišče, ampak ga na dlani razredčite z malce vode. Lase med pranjem nežno masirajte. To opravite hitro, saj pralne in hranljive snovi delujejo že v nekaj sekundah. Umite lase nežno ožmite, jih nalahno obrišite in ovijte z brisačo. Z mokrimi lasmi ravnajte nežno. Vlakna suhih las so trša od nohta, ko se zmočijo, pa se zunanji, luskasti sloj v vodi napne in postane občutljiv. Z nepazljivim česanjem posamezne luske odstranite, lasje bodo postali krhki in se začeli cepiti, izgubili bodo tudi lesk in prožnost. Lase počešite z redkozobim glavnikom, ki nima ostrih zob. Začnite pri konicah in počasi nadaljujte proti vrhu.

Vir: Viva