Ženskam, ki so imele težave s plodnostjo so leta nazaj svetovali naj se sprostijo. Nasvet je pogosto izzval ravno nasproten učinek, ki ga niti ginekologi in porodničarji niso jemali resno.
Ena od zadnjih raziskav predstavljena na simpoziju ameriškega združenja za reproduktivno medicino kaže, da mora biti »nekaj na tem«.
Predstojnica klinike za plodnost v Bostonu in profesorica na harvardski medicinski fakulteti Alice Domar je izvedla raziskavo v kateri je odkrila, da imajo ženske, ki sodelujejo v programu lajšanja stresa v času postopka pomoči pri zanositvi, v primerjavi s pacientkam, ki so se s stresom soočale same, kar za 160% večje možnosti spočetja.
»Strokovnjaki za reproduktivno medicino so dolgo preučevali kakšen je negativni učinek stresa pri spočetju,« je dejala Domarjeva. »Raziskava je pokazala, da lahko programi za lajšanje stresa izboljšajo možnost spočetja in IVF postopka, ter ženske v teh okoliščinah reši emocionalnega pritiska in bremena.«
V raziskavi je sodelovalo 97 žensk, uspešnost spočetja v tej skupini pa je bila kar 2,5 krat višja.
Piškotki vam nudijo boljšo uporabniško izkušnjo in bolj relevantno vsebino. Več o piškotkih in njihovih namenih lahko preberete v Izjavi o piškotkih.
Prosimo vas, da sprejmete vse piškotke, saj vam lahko le tako zagotavljamo kvalitetno in za vas brezplačno vsebino.